در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته
  خبرخوان

  نوشته های وبلاگ  "2020"  از "تیر"

  توافق ارزی میان ایران و عراق نهایی می شود
  0 توافق ارزی میان ایران و عراق نهایی می شود
  مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی که برای انجام مذاکرات بانکی به همراه هیئت وزارت امور خارجه به عراق سفر کرده‌ بود، از گسترش بیش از پیش همکاری‌های ارزی و بانکی میان دو کشور خبر داد و گفت: چندین میلیارد دلار ارز به زودی وارد بازار می‌شود. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، «حمید قنبری» که روز یکشنبه هفته جاری به همراه وزیر امور خارجه برای انجام مذاکرات بانکی به عراق سفر کرده بود، گفت: در این دیدار مذاکرات مفید و سازنده‌ای با طرف عراقی انجام گرفت که نتایج آن در سفر نخست‌وزیر عراق و هیات همراه به تهران نهایی می‌شود. وی افزود: انتظار می‌رود در صورت تحقق این امر، حجم قابل توجهی از منابع ارزی که به چندین میلیارد دلار می‌رسد، وارد بازار شده و بخش زیادی از تقاضای ارز از این محل پوشش داده خواهد شد. سال گذشته تفاهم‌نامه روابط بانکی و مالی میان روسای بانک‌های مرکزی دو کشور به امضا رسیده بود و به گفته قنبری، مذاکرات روز یکشنبه، در ادامه تفاهم‌نامه یاد شده و سفر ماه گذشته رئیس کل بانک مرکزی صورت گرفته است.
  BASF فوم‌های پلی‌یورتان استفاده شده در تشک‌ها را وارد اقتصاد چرخشی می‌کند
  0 BASF فوم‌های پلی‌یورتان استفاده شده در تشک‌ها را وارد اقتصاد چرخشی می‌کند
  BASF در حال آزمایش فرایند بازیافت شیمیایی برای تشک‌های استفاده شده است و انتظار می‌رود که اولین سری از مواد بازیافتی را در پروژه‌های امسال به شریک‌های تجاری تحویل دهد. هنگامی که صحبت از تکنولوژی تشک به میان می‌آید، فوم پلی‌یورتان موضوع بسیار مهمی می‌شود. با استفاده از آنها، نیاز به استفاده از فنرهای فلزی، قاب محکم کننده آنها و پنبه برای پر کردن این قاب به فراموشی سپرده شده است. امروزه تشک‌های تهیه شده از فوم‌های پلی‌یورتان با حافظه می‌توانند به صورت آنلاین خریداری شوند و در جعبه به درب منزل آورده شود و نیازی به فنرهای فلزی نیست. طبق تعریف ویکی‌پدیا، فوم‌های حافظه‌دار شامل پلی‌یورتان به همراه مواد شیمیایی است که ویسکوزیته و چگالی آن را افزایش می‌دهد و به آنها مواد فوم پلی‌یورتان ویسکوالاستیک می‌گویند. فوم حافظه‌دار در سال ۱۹۶۶ تحت قرارداری با ناسا به منظور افزایش امنیت کوسن‌های هواپیما تولید شد و ناسا اطلاعات این ماده را در اوایل ۱۹۸۰ در اختیار عموم قرار داد و در نهایت در زمینه پزشکی برای افرادی که بایستی به صورت درازکش در تخت برای مدت زمان طولانی بی تحرک باشند، مورد استفاده قرار گرفت. با پیشرفت تکنولوژی تولید فوم‌های با حافظه پلی‌یورتان، این مواد در تولید تشک‌ها مورد استفاده انبوه قرار گرفتند. در دهه گذشته این مواد بسیار معروف شده است. امروزه، بنابر گزارش CNBC، ۱۷۵ کارخانه تولید این نوع تشک شده‌اند و مصاحبه با مایکل ماگنوسون، موسس تشک GoodBed میزان فروش این نوع تشک حدود ۱۲% از ۵/۱۶ بیلیون دلار در صنعت تشک‌سازی را شامل می‌شود. سالانه حدود ۳۴ میلیون تشک در جهان فروخته می‌شود. موضوع مهمی که در اینجا مطرح است بازیافت تشک‌های تولید شده پس از استفاده است. یک بازیافت کننده محلی فوم پلی‌یورتان در فنیکس، انواع مختلف تشک‌های پلی‌یورتان را برای بازیافت به کارخانه آورده‌اند اما مدیر ارشد مالی می‌گوید: درخواست برای بازیافت این مواد بسیار زیاد است. این مواد بازیافتی در تولید فرش یا بالش یا دیگر محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. بستن حلقه برای فوم نرم پلی‌یورتان BASF هفته گذشته اعلام کرده است بازیافت تشک‌های پلی‌یورتان به منظور دستیابی به مواد اولیه برای تولید تشک‌های جدید را آغاز کرده است. تست پایلت در این زمینه در حال انجام است. فرایند بازیافت شیمیایی این مواد در آلمان در حال انجام است. طبق این فرایند پلی‌یورتان انعطاف پذیر شکسته شده و پلی‌ال اولیه به دست می‌آید. با استفاده از این ماده، BASF می‌تواند فوم جدیدی با تعداد کربن کمتر (به دلیل استفاده کمتر از منابع سوخت فسیلی) تولید کند. شانکارا کیلاپاندال، مدیر کسب و کار می‌گوید: هدف بازیابی مواد اولیه با کیفیتی قابل مقایسه با ماده بازیافت نشده اصلی است. اولین محموله بازیافت شده، امسال با هدف توسعه پروژه پایلت به دست شرکای این پروژه خواهد رسید. کیلاپاندال می‌گوید: این پروژه بسیار پیچیده است اما پتانسیل کاهش حجم مواد دور ریز و حفظ منابع نشان دهنده ارزش بالای این موضوع است. به همین دلیل است که ما راه حلی برای بستن چرخه برای فوم نرم پلی‌یورتان با بازیافت شیمیایی تشک‌ها را پیدا کرده‌ایم.
  چین: تقاضا برای ترموپلاستیک های مهندسی رو به افزایش است
  0 چین: تقاضا برای ترموپلاستیک های مهندسی رو به افزایش است
  در چین، تقاضا برای بیشتر پلاستیک های مهندسی در ماه ژوئن بهبود یافت، زیرا اوضاع صنعت تولید همچنان رو به بهبود است. PMMA به دلیل تقاضای بیشتر و قیمت های بالاتر MMA، در بازار نقطه قیمتی ۱۷ درصد صعود کرد. با وجود تقاضای ضعیف برای PBT، به دلیل پایین بودن عرضه، قیمت های نقدی نیز تا حدودی بالاتر بودند. با این حال، قیمت واردات پلی آمید ۶ و محصول خواهر آن پلی آمید ۶.۶ سقوط کرد. در ماه ژوئیه به استثنای PA 6.6، PMMA و PBT، انتظار می رود تقاضا در سطح عادی و قوی باقی بماند. هیچ محدودیتی در طرف عرضه وجود ندارد، بنابراین در دسترس بودن باید در سطح عادی باشد. قیمت پلیمرها احتمالاً رو به پایین خواهد بود.
  وزارت صمت از مهلت بازگشت ارز صادرات تا ۴ ماه خبر داد
  0 وزارت صمت از مهلت بازگشت ارز صادرات تا ۴ ماه خبر داد
  وزارت صمت اعلام کرد: آن دسته از صادرکنندگانی که ظرف مدت سه ماه از صدور پروانه صادراتی، اقدام به بازگشت ارز نمایند از معافیت ده درصدی در بازگشت ارز صادرات خود برخوردار خواهند شد. به نقل از وزارت صمت، وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نظر به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور و با توجه به ضرورت تأمین نیازهای ارزی کشور از طریق درآمدهای ارزی ناشی از صادرات غیرنفتی، تمامی صادرکنندگان مکلفند تا ارز حاصل از صادرات خود را حداکثر ظرف ۴ ماه از صدور پروانه صادراتی به کشور برگردانند. در این اطلاعیه، وزارت صنعت، معدن و تجارت با تقدیر از تلاش‌های مجدانه صادرکنندگان به عنوان خط شکنان جنگ اقتصادی، که یاران کشور در عبور از شرایط کنونی هستند، اعلام کرد: بر این اساس آن دسته از صادرکنندگانی که ظرف مدت سه ماه از صدور پروانه صادراتی، اقدام به بازگشت ارز نمایند از معافیت ده درصدی در بازگشت ارز صادرات خود برخوردار خواهند شد.
  بهبود کیفیت تایرهای ساخت داخل با تولید نانوذرات سیلیکا
  0 بهبود کیفیت تایرهای ساخت داخل با تولید نانوذرات سیلیکا
  گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور با نیازسنجی تولید تایر اقدام به تولید نانو ذرات سیلیکا برای کمک به بهبود کیفیت تایرهای ساخت داخل کردند و به گفته آنها این نانو ذرات از خارج تامین می‌شد. طاهر رحیمی اقدم، مدیرعامل این شرکت فناور با بیان اینکه ما فعالیت خود را از سال ۹۳ با تحقیق در زمینه نانومواد مورد نیاز صنعت آغاز کردیم، گفت: در مطالعات خود متوجه شدیم صنعت تایرسازی به نانوذرات سیلیکا نیاز دارد؛ چرا که سالانه ۳ هزار تُن از این نوع سیلیکا برای تامین نیاز صنعت تایرسازی وارد کشور می‌شود، از این رو با دو شرکت تولیدکننده تایر وارد گفت‌وگو شدیم تا نیازسنجی به منظور توسعه این فناوری انجام شود. وی با بیان اینکه پس از این مذاکرات توسعه فناوری ساخت این نوع سیلیکا را در دستور کار قرار دادیم، اظهار کرد: در حال حاضر به فناوری تولید نانوذرات سیلیکا با گرید مورد نیاز صنعت تایرسازی رسیده‌ایم و تولید اولیه به صورت پایلوت انجام شده است و به دنبال خرید تجهیزات و ادوات برای تولید در مقیاس انبوه هستیم تا اولین سفارش‌ها را تحویل شرکت‌های تولیدکننده تایر دهیم. رحیمی درباره پیشینه استفاده از افزودنی‌های تایر، توضیح داد: مدت‌ها قبل از دوده به عنوان افزودنی و پُرکننده برای تایر استفاده می‌شد، اما با تغییر استانداردهای جهانی، تولیدکنندگان داخلی ملزم به استفاده از سیلیکا شدند که این محصول از کشورهایی نظیر چین، اسپانیا، هند و ترکیه وارد کشور می‌شد. امیدواریم با تجهیز و استقرار دستگاه‌های مورد نیاز به‌زودی تولید انبوه این نانوذرات آغاز شود تا هرچه زودتر نیاز صنعت تایرسازی با نانومواد ساخت داخل تامین شود. بر اساس اعلام ستاد نانو، مجری طرح استفاده از این نانوذرات سیلیکای تولید داخل را موجب افزایش طول عمر تایر، کاهش مصرف سوخت و فرمان‌پذیری بیشتر دانست و یادآور ‌شد: نانوذرات سیلیکا علاوه بر صنعت تایرسازی در بخش رنگ، پلیمر و حتی بخش بهداشتی کاربرد دارند، ولی در فاز اول اولویت ما تامین نیاز بخش تایرسازی است، اما در فازهای بعدی به سراغ صنایع دیگر خواهیم رفت.
  برگزاری نمایشگاه‌ها طبق تقویم مقرر
  0 برگزاری نمایشگاه‌ها طبق تقویم مقرر
  مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران گفت: تمام نمایشگاه‌ها به ویژه الکامپ، اگرفود، نفت و گاز، ایران هلث، صنعت ساختمان براساس تقویم پیش‌بینی شده و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شوند. به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، «بهمن حسین‌زاده» با اشاره به تجهیز نمایشگاه بین‌المللی ایران به دستگاه‌های ضدعفونی، وسایل مقابله با بیماری کرونا اظهار داشت: با رعایت دقیق چهار دستورالعمل بهداشتی، تمامی نمایشگاه ها طبق تقویم برگزار می‌شوند. وی با تاکید بر اینکه نمایشگاه های تخصصی نقشی مهم در زنجیره صادرات غیرنفتی دارند تصریح کرد: مصمم هستیم که با رعایت پروتکل های بهداشتی تمامی نمایشگاه‌ها را به ویژه نمایشگاه‌های بزرگی چون الکامپ، آگرفود، ایران هلث، نفت و گاز، صنعت ساختمان و… برگزار کنیم. حسین زاده با اشاره به اینکه طبق برآوردهای رسمی، جامعه جهانی از جمله ایران درگیری با شرایط کرونا تا مدت نامعلومی است، خاطرنشان کرد: از آنجایی که اقتصاد تعطیلی بردار نیست، بنابراین نمی توان به دلیل کرونا، نمایشگاه ها را تعطیل کرد اما می توان با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، نمایشگاه‌ها را قدرتمندانه برگزار کرد. حسین زاده با اشاره به تشکیل ستاد مقابله با اثرات کرونا در نمایشگاه از پنج ماه پیش اظهار داشت: با راه اندازی این ستاد در نمایشگاه و صرف ساعت ها کار کارشناسی، چهار پروتکل بهداشتی صنعت نمایشگاهی با نظرخواهی از همه فعالان و انجمن‌های صنعت نمایشگاه تدوین شد که دربرگیرنده بخش های اصلی و فعال این صنعت یعنی مشارکت کنندگان، بازدید کنندگان و سایت‌داران است، با پیگیری و برگزاری جلسات متعدد، به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور رسید و سپس توسط معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تمام دانشگاه های علوم پزشکی و نمایشگاه بین المللی ایران ابلاغ شد. به گفته این مسئول نمایشگاهی، در حال حاضر ستاد مقابله با اثرات کرونا، گزارش‌های روزانه ای را به صورت چک لیست از نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی، قبل و حین برگزاری به مدیریت ارائه می دهد. حسین زاده با اشاره به اینکه موارد و پروتکل‌های یاد شده در سایت شرکت سهامی نمایشگاه و همچنین به سفرا و رایزنان اقتصادی سایر کشورها اطلاع‌رسانی شده است، تاکید کرد: در طول سال های اخیر بر همگان روشن شده که برگزاری نمایشگاه های تخصصی تا چه اندازه در توسعه صادرات غیر نفتی موثر است و با توجه به شرایط فعلی که کشور به شدت نیازمند تولید هدفمند و توسعه صادرات است، بنابراین برپایی نمایشگاه های تخصصی، در واقع محقق کردن جهش تولید است. وی افزود: شرکت سهامی نمایشگاه‌ها با سرلوحه قرار دادن سخن رهبر معظم انقلاب، اهتمام و عزم جدی نسبت به برپایی تمامی نمایشگاه های تخصصی طبق تقویم نمایشگاهی با رعایت پروتکل های بهداشتی را دارد. حسین زاده با بیان اینکه قبل از برپایی هر نمایشگاهی، دوره های آموزش بهداشت محیط توسط متخصصین وزارت بهداشت برای جلوگیری از کرونا و نیز به روز کردن دانش و مهارت های افراد اعم از برگزار کنندگان و عوامل اجرایی نمایشگاه برگزار می کنیم، گفت: طبق تقویم نمایشگاهی سال جاری، ۸۲ عنوان نمایشگاهی را برای امسال اجرایی کنیم که با توجه به تمهیداتی که برای مقابله با بیماری کرونا در نمایشگاه اندیشیده و بکار بسته شده، مصمم هستیم تمام نمایشگاه ها را طبق تقویم نمایشگاهی برگزار کنیم و طبق دیدگاه و دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، برگزاری تمامی نمایشگاه‌ها برطبق پروتکل بهداشتی تایید شده هیچ منعی ندارد. مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ها با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری نمایشگاه‌ها گفت: اجرای دقیق پروتکل ها از سوی نمایشگاه موجب شده تا در سه نمایشگاه برگزار شده، حسن عملکرد نمایشگاه بارها از سوی مسئولان وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز نمایندگان مجلس مورد تقدیر و تشکر قرار گیرد. وی به اهمیت حضور قوی انجمن و تشکل های بخش خصوصی هم اشاره کرد و افزود: تمامی انجمن ها و تشکل ها به عنوان بخشی تاثیرگذار در امر تولید و صادرات، می توانند شرکت ها، واحدهای اقتصادی و تجاری را برای حضوری پررنگ در نمایشگاه ها مجاب کنند. ثبت‌نام آنلاین، اجازه ندادن به بازدیدکنندگان عمومی برای حضور در نمایشگاه، حضور متخصصان با دعوت از سوی شرکت‌ها، تقسیم‌بندی افراد برای حضور در نشست‌های رو در رو، آموزش پرسنل حراست و هلال احمر مستقر در نمایشگاه، توزیع بسته‌های ضدعفونی‌کننده و اقلام مبارزه با کرونا بین شرکت‌کنندگان، حرکت افراد بر مبنای خطوط از پیش طراحی شده در نمایشگاه، لغو بلیت فروشی در ورودی نمایشگاه بین‌المللی، عبور از تونل مخصوص برای ضدعفونی افراد و همچنین مشخص شدن جایگاهی برای مصاحبه‌های خبرنگاران با مسئولان و شرکت‌کنندگان، از جمله اقداماتی است که طبق مفاد چهار پروتکل بهداشتی تدوین شده از سوی شرکت سهامی نمایشگاه ها در زمان برپایی هر نمایشگاهی به کار بسته می شود.
  استعلام ضمانت‌نامه‌های بانکی به صورت آنلاین
  0 استعلام ضمانت‌نامه‌های بانکی به صورت آنلاین
  رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور تسهیل رویه‌های معاملات دولتی، ارتباط سامانه تدارکات الکترونیکی دولت با سامانه پیام‌رسان مالی بانک مرکزی (سپام) برقرار و قابلیت استعلام سیستمی و برخط ضمانت‌نامه‌های بانکی فراهم شده است. به گزارش روز سه شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علی رهبری» تصریح کرد: در راستای مصوبه هیات دولت و به منظور تسهیل و تسریع رویه های معاملات دولتی، ارتباط سامانه تدارکات الکترونیکی دولت با سامانه پیام رسان مالی الکترونیکی (سپام) بانک مرکزی بر قرار و قابلیت استعلام سیستمی و برخط ضمانت‌نامه‌های بانکی فراهم شده است. دبیر کارگروه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت افزود: بر این اساس، هنگام بازگشایی تضامین در زیر سامانه های مزایده و مناقصه و هنگام بررسی تضامین خدمات مشاوره در زیرسامانه خرید جزئی و متوسط، امکان استعلام اصالت ضمانت‌نامه و مشاهده مشخصات آن اعم از مشخصات ضمانت خواه و ذی‌نفع کد سوئیفتی بانک و شعبه صادر کننده نوع، وضعیت، مبلغ، تاریخ، صدور و سررسید ضمانت‌نامه برای دستگاه‌ها فراهم شده است. وی تصریح کرد: از این پس نیازی به مکاتبه با بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری جهت استعلام اصالت ضمانت‌نامه‌های دریافتی وجود ندارد.
  الیاف طبیعی برای کامپوزیت ها (چندسازه‌های) زیستی بادوام
  0 الیاف طبیعی برای کامپوزیت ها (چندسازه‌های) زیستی بادوام
  درطول دهه‌ی گذشته، مفهوم استفاده از مواد سبز (مواد زیستی) بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. با آگاهی‌ قابل توجه درباره‌ی حفظ محیط زیست، می‌توان به تلاش‌های صادقانه‌ای در سراسر جهان در جست و جوی منابع زیست تخریب‌پذیر و منابع پایه‌ی زیستی اشاره کرد. کاربردهای مواد پایه زیستی گرفته شده از منابع تجدید‌پذیر و زیست‌تخریب‌پذیر برای تهیه‌ی مواد شیمیایی سبز با ارزش‌تر و محصولات پایه‌ی زیستی، بسیاری از دانشمندان را به تحقیق و بررسی درباره‌ی پتانسیل استفاده از الیاف طبیعی به عنوان مواد تقویت‌کننده برای چندسازه‌های زیستی (bio-composites) سبز، سوق داده‌ است. الیاف سلولزی برای تولید مواد پایه‌ی زیستی، بسیار مورد توجه هستند، چون آن‌ها دارای مزایای خواص مکانیکی، چگالی کم، مزایای زیست محیطی، تجدید‌پذیری و امکان‌سنجی اقتصادی هستند. اخیرا، چندسازه‌‌های÷بسپار‌الیاف طبیعی، توجه بسیار زیادی برای کاربرد‌های صنعتی مختلف، به دلیل داشتن چگالی کم و تجدید‌پذیری کسب کرده‌اند. این مقاله، پتانسیل استفاده از الیاف طبیعی برای تولید چندسازه‌های بسپاری سبز را با هدف توضیح امکان استفاده از مواد پایه‌ی زیستی برای کاربرد‌های متنوع صنعتی را ارایه می‌دهد. ۱. مقدمه مزایای چندسازه‌ها نسبت به مواد پایه، استحکام مخصوص، سختی و مشخصات خستگی بیشتر آن‌ها است. درطول چند دهه‌ی گذشته در کاربرد‌های متنوع، چندسازه‌های بسپاری جایگزین بسیاری از فلزات/مواد مرسوم شده‌اند. چندسازه‌ها، کاربرد‌هایی در زمینه‌های مختلف، از لوازم خانگی، لوازم اداری، ابزارهای برقی و تجهیزات تجاری گرفته تا صنایع فضایی پیدا کرده‌اند. چندسازه‌های تقویت شده با الیاف، یک ماده ساختاردار چندسازه‌ای بوده که شامل سه جزء می‌باشد: ۱) بستر به عنوان فاز پیوسته، ۲) الیاف به عنوان فاز ناپیوسته یا پراکنده، ۳) ناحیه‌ی فصل مشترک بین دو فاز که به عنوان سطح مشترک نیز شناخته شده است. الیاف مختلف بسیاری برای تقویت چندسازه‌ها با بستر بسپاری، استفاده می‌شوند. رایج‌ترین آن‌ها، الیاف کربن (AS4، IM7 و غیره)، الیاف شیشه ( E-glassو S-glass و غیره)، الیاف آرامید (Kevlar و Twaron) و الیاف بور هستند. اخیرا، با مزایای خواص مکانیکی مناسب، چگالی کم، مزایای زیست محیطی، تجدیدپذیری و امکان‌سنجی اقتصادی، الیاف طبیعی در کاربردهای چندسازه، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. الیاف طبیعی یکی ازمناسب‌ترین الیافی هستند که می‌توانند به جای الیاف مصنوعی و محصولات مربوط به آن‌ها، برای کاربرد‌هایی که نیاز به وزن کمتر و حفظ منابع طبیعی دارد، استفاده شوند. منسوجات ادوار قدیم از الیاف طبیعی ساخته می‌شدند و ارتباط ویژه‌ای را بین طبیعت و جامعه بشری ایجاد کرده‌اند که پایه و اساس زندگی ما، از منسوجات روزمره تا منسوجات تشریفاتی را می‌سازند. چندسازه‌های الیاف گیاهی طبیعی به عنوان مواد جذاب و جالب توجه زیست محیطی اثبات شده‌اند و به عنوان جایگزین‌های الیاف شیشه در چندسازه‌های تقویت شده با الیاف شیشه‌ی مورد استفاده در بسیاری از کاربرد‌ها از دهه‌ی ۱۹۹۰ ظاهر شده‌اند. در سال‌های اخیر، افزایش آگاهی‌های زیست محیطی نیازی برای توسعه‌ی ماندگار (sustainable) به وجود آورده است که در مورد استفاده از الیاف طبیعی به عنوان تقویت‌کننده‌ها در چندسازه‌های بسپاری برای جایگزین شدن با الیاف مصنوعی، توجه فراوانی به خود جلب کرده است. به علاوه، با جایگزین شدن چندسازه‌های الیاف طبیعی به جای چندسازه‌های تقویت شده با الیاف مصنوعی مرسوم، فرصتی برای کاهش وزن می‌تواند فراهم شود. استفاده از الیاف طبیعی تجدیدپذیر با چگالی کم در چندسازه‌های گرماسخت و گرمانرم برای کاهش اثرات زیست محیطی و حمایت از توسعه‌ی ماندگار در صنعت حمل و نقل امکان‌پذیر است. در طول چندسال اخیر، استفاده از چندسازه‌های الیاف طبیعی در خریداران کالا برای توسعه بخش‌های صنعتی به طور قابل توجهی گسترش یافته است. چندسازه‌های بسپاری الیاف طبیعی با خواص ویژه‌ی عالی و تجدید‌پذیری با هزینه‌ی کم، توجه بسیار زیادی برای توسعه‌ی کاربرد‌های صنعتی مختلف داشتند. انواع مختلف الیاف طبیعی عمدتا کتان، شاهدانه و سیسال با سامانه‌های بسپارهای زیستی به طور فعال در حال توسعه برای قطعات داخلی مختلف صنعت خودرو و هواپیما هستند. این مقاله به دنبال مروری بر دانش و فناوری مرتبط با پتانسیل استفاده از الیاف طبیعی برای چندسازه‌های زیستی است. ۲. الیاف طبیعی الیاف طبیعی در معنای ساده، الیافی هستند که مصنوعی یا بشر‌ساخته نباشند و بر اساس منشاء‌شان از منابع حیوانی، معدنی یا گیاهی طبقه‌بندی می‌شوند که در شکل ۱ نشان داده شده است. بعضی از الیاف طبیعی مانند الیاف گیاهی، سلولزی (پنبه و کتان) و الیاف معدنی (آزبست) به شکل آماده هستند. این الیاف توسط طبیعت از قسمت‌های مختلف گیاهان، درختان و در مناطق متنوع جعرافیایی به وجود می‌آیند.
  مواد پلیمری جدید زنده معرفی شدند
  0 مواد پلیمری جدید زنده معرفی شدند
  محققین در دانشگاه نورس وسترن موفق به تهیه یک خانواده از مواد نرم شده‌اند که رفتار موجودات زنده را تقلید می‌کند. نتایج این تحقیق در مقاله‌ای در Nature Materials گزارش شده است. مواد فیلم نازک با تابش نور زنده می‌شوند و علاوه بر خم شدن، چرخیدن قابلیت خزیدن برروی سطوح را نیز دارند. تیم نورس وسترن این ماده را “ماده نرم روباتیک” نامگذاری کرده‌اند. این مواد بدون استفاده از هیچ سخت‌افزار پیچیده‌ای، الکتریسیته و هیدرولیک حرکت می‌کنند. محققین معتقدند که این مواد زنده قابلیت انجام بسیاری از عملیات و استفاده در بسیاری از کاربردها در زمینه‌های انرژی، محیط زیست و پزشکی را دارا می‌باشند. ساموئل استاپ پروفسور مهندسی و علوم مواد، شیمی، پزشکی و مهندسی بیوپزشکی در نورس وسترن که تیم تحقیقاتی را هدایت می‌کند، می‌گوید: ما در عصری زندگی می‌کنیم که وسایل بسیار هوشمند هستند و به ما در بهبود و کنترل زندگی روزمره کمک می‌کنند. سطح بعدی که توسعه علم ما را به آن سمت هدایت می‌کند باعث استفاده از مواد برای بهبود زندگی خودمان است و این موضوع با طراحی موادی با قابلیت زنده بودن قابل دستیابی است. اگرچه مواد متحرک معجزه‌وار به نظر می‌رسند، علم پیچیده‌ای در طراحی آن مورد استفاده قرار گرفته است. مواد بکار رفته در این ساختار پپتیدهای قرار گرفته برروی یکدیگر در مقیاس نانو هستند که مولکول آب از درون آنها خارج شده است. یک متخصص در علم شیمی مواد، پروفسور استاپ، این رشته‌های پپتیدی را به صورت یک شبکه پلیمری با قابلیت پاسخدهی شیمیایی به نور آبی تبدیل کرده است. هنگامی که نور به این مواد می‌تابد، شبکه پلیمری از ساختار آبدوست به آبگریز تبدیل می‌شود و با خروج آب از سیستم پپتیدی، ساختار منقبض می‌شود و زندگی پیدا می‌کند. هنگامی که نور تابیده شده قطع می‌شود، آب دوباره به ساختار اصلی باز می‌گردد و باعث انبساط ساختار و تبدیل آن به یک ماده آبدوست می‌شود. این فرایند که یادآور انقباض و انبساط ماهیچه بدن است به تیم تحقیقاتی در طراحی و تولید این ماده پلیمری جدید کمک شایانی کرده است. استاپ می‌گوید: از سیستم‌های بیولوژیکی، ما یاد گرفتیم که معجزه ماهیچه بر اساس ارتباط بین مولکول‌های پروتئین کوچک قرار گرفته در کنار هم و پلیمرهای بزرک پروتئینی که منبسط و منقبض می‌شوند، است. ماهیچه از سوخت شیمیایی برای تولید انرژی مکانیکی خود استفاده می‌کند. نورهای محلی نیز قابلیت زنده کردن این پلیمر را دارند و به عبارت دیگر این ماده می‌تواند در جهت‌های متفاوتی خم شود و تغییر جهت نور نیز باعث می‌شود ساختار بچرخد و روی سطح بخزد. استاپ و تیم او باور دارند که کاربردهای بسیار زیادی برای این خانواده جدید از مواد قابل تعریف است. با امکان طراحی این ماده در شکل‌های مختلف، این مواد قابلیت استفاده در پاکسازی محیط زیست تا استفاده در جراحی مغز را دارند. استاپ می‌گوید: این مواد می‌توانند عملکرد ربات‌های نرم هنگامی که در حال برداشتن یک جسم شکننده و قرار دادن آن در یک جای مشخص را بهبود بخشند. در پزشکی به عنوان مثال، مواد نرم با خاصیت “زنده بودن” می‌توانند با خم شدن یا تغییر شکل می‌توانند لخته خون ایجاد شده در مغز بعد از سکته را از بین ببرند. همچنین آنها با شنا کردن می‌توانند آب دریا را تمیز کنند و حتی در فرایند ترمیم مانند برطرف کردن نقص باتری و غشا و راکتورهای شیمیایی شرکت کنند.
  هفتمین استاندارد بین‌المللی در حوزه نانو به ایران تعلق گرفت/ موضوع بسته بندی های پلیمری
  0 هفتمین استاندارد بین‌المللی در حوزه نانو به ایران تعلق گرفت/ موضوع بسته بندی های پلیمری
  هفتمین استاندارد بین‌المللی در حوزه فناوری نانو با موضوع بسته‌بندی‌های غذایی پلیمری با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران منتشر شد. «فناوری نانو – فیلم‌های نانوکامپوزیتی پلیمری برای بسته‌بندی غذایی با خواص نفوذناپذیری – تعیین مشخصه‌ها و روش‌های اندازه‌گیری» عنوان این استاندارد بین‌المللی تدوین شده به مسئولیت ایران در زمینه بسته‌بندی‌های غذایی پلیمری است. چهار سال تلاش مستمر گروه کاری تشکیل شده زیر نظر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری منجر به این استاندارد شد. این استاندارد با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و کمک یک شرکت تولیدکننده بسته‌بندی‌های غذایی نانوکامپوزیتی، در سال ۱۳۹۵ به سازمان بین‌المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد شد. سرانجام این استاندارد در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ منتشر و در سایت رسمی سازمان بین‌المللی استاندارد برای استفاده قرار داده شد. رسوخ فناوری نانو در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی باعث ارتقاء این حوزه شده است. با کاربرد فناوری نانو در این حوزه ماندگاری مواد غذایی افزایش می‌یابد و در نتیجه آن تولید ضایعات در این حوزه نیز کاهش می‌یابد. همچنین در این استاندارد بین‌المللی مورد نظر، به ویژگی‌های نفوذناپذیری در فیلم‌های پلیمری نانوکامپوزیتی دقت شده است که برای بهبود بسته‌بندی‌های غذایی اندازه‌گیری می‌شود. ویژگی نفوذناپذیری شامل انتقال بخار آب و گاز (اکسیژن) و گذردهی نور مرئی و ماوراء بنفش است. این استاندارد همچنین روش‌های اندازه‌گیری مرتبط را توصیف می‌کند. بر اساس اعلام معاونت علمی، اساس تدوین استانداردهای بین‌المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است. کشورهای عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. تدوین استانداردهای بین‌المللی معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می‌برند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو ایزو، ۳۶ کشور عضو اصلی و ۱۸ کشور عضو ناظر هستند.
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا