در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  کود NPK چیست و چه مزایایی برای گیاهان دارد؟

  کود NPK چیست و چه مزایایی برای گیاهان دارد؟

  اگر به فروشگاه های محصولات کشاورزی بروید، احتمالا با کود های بسیار مختلفی رو به رو خواهید شد. یکی از کود هایی که استفاده زیادی از آن می شود، کود NPK است. اگر کمی به بسته بندی این کود ها دقت کنید متوجه خواهید شد که روی آن ها سه عدد دو رقمی است و در کنار آن NPK نوشته شده است. به این مدل کود NPK می گویند. برای اینکه بدانید کود NPK چیست در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. ما در این مقاله به طور کامل درمورد کود NPK توضیح داده ایم.

   

  جهت خرید "انواع کود و محصولات مرتبط " با بهترین کیفیت کلیک نمائید

   

  کود NPK چیست؟

   

  کود NPK در واقع کودی است که سه ماده مغذی و حیاتی گیاه در آن هست. این سه ماده مغذی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) هستند. گیاهان به مواد مغذی دیگری هم نیاز دارند اما سه نیاز اصلی گیاه شامل این سه ماده معدنی می شود.

   

  سه عدد دو رقمی روی کود چه معنایی دارد؟

   

   

  اعدادی که روی کود نوشته می شوند همیشه به ترتیب هستند. یعنی عدد اول نشان دهنده نیتروژن، عدد دوم نشان دهنده فسفر و عدد سوم نیز نشان دهنده پتاسیم است. درمورد اینکه اعداد روی کود NPK چیست، باید گفت که هر عدد نشان دهنده مقدار درصدی از ماده معدنی موجود در کود است. این اعداد می توانند به صورت اعشاری باشند اما معمولا با خط تیره جدا می شوند. برای مثال مدل 10-10-10 یکی از متداول ترین مدل های مورد استفاده از کود NPK است.

  برای اینکه بهتر بدانید کود NPK چیست و چرا این اعداد مهم هستند باید گفت که این درصد ها به شما کمک می کنند تا کود مناسب را برای خاک و گیاه خود خریداری کنید. اینکه بتوانید به کمک این عدد ها تشخیص دهید گیاه شما به چه نوع کودی نیاز دارد، می تواند به شما کمکی بزرگ کند.

   

  چرا کود NPK رایج و مهم است؟

   

   

   

  تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند رشد کنند به سه ماده معدنی اصلی یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارند. اگر خاک گیاه به اندازه کافی این مواد معدنی را داشته باشد، بهتر می تواند رشد کند و محصولات بهتری تولید کند؛ اما اگر خاک گیاه شما مواد معدنی کافی نداشته باشد و شما نیز به خاک گیاه کود اضافه نکنید، گیاه نیز نمی تواند مواد معدنی مورد نیازش را دریافت کند و رشد خوبی داشته باشد.

  برای اینکه بدانیم کود NPK چیست و چرا تا این حد مهم است باید گفت که کود NPK سه ماده معدنی و اصلی را به خاک گیاه اضافه می کند. هر سال که از خاک استفاده می کنید، مواد معدنی خاک کمتر و کمتر می شود. به همین دلیل حتما باید به کود دهی توجه داشته باشید که تا نیاز خاک خود را تامین کنید.

  درک اینکه کود NPK چیست و از چه مدلی باید استفاده کرد بسیار مهم است. اگر سبزی های برگ دار پرورش می دهید بهترین مدل کود NPK کودی است که نیتروژن زیادی داشته باشد. اما اگر گیاهی محصول دار پرورش می دهید، باید از کود هایی استفاده کنید که فسفر و پتاسیم بیشتری دارند نسبت نیتروژن در آن ها کمتر است.

   

  نقش N در کود NPK

   

   

   

  احتمالا تا الان متوجه شده اید که N در کود NPK نشان دهنده نیتروژن است. نیتروژن به گیاه کمک می کند تا برگ های بیشتری تولید کند و بافت های خود را تقویت کند. اگر گیاه به اندازه کافی نیتروژن دریافت نکند، به رنگ زرد یا سبز کم رنگ در می آید.

  دقت داشته باشید که نیتروژن بیش از حد نیز خوب نیست. اگر بیش از حد به گیاه خود نیتروژن بدهید شاخ و برگ آن زیاد می شود و دیگر نمی تواند محصول تولید کند. برای مثال اگر به گوجه فرنگی بیش از حد نیتروژن بدهید، بوته آن بسیار سرسبز و بلند می شود؛ اما دیگر گوجه زیادی نمی دهد.

  گیاه معمولا نیتروژن مورد نیاز خود را از خاک تامین می کند؛ اما اگر خاک شما بیش از حد ضعیف است، بهتر است که از کود های NPK استفاده کنید.

   

  نقش P در کود NPK

   

  اگر تا الان فهمیده باشید که کود NPK چیست متوجه شده اید که P نقش فسفر را در کود دارد. فسفر می تواند به تحریک و رشد بهتر ریشه گیاه کمک کند تا گیاه جوانه بزند، گل بسازد و محصول بهتری بدهد.

  علاوه بر این ها فسفر به گیاه کمک می کند تا از سایر مواد مغذی بهتر استفاده کنید. همچنین وجود میزان کافی از فسفر به گیاه کمک می کند تا فتوسنتز بهتری داشته باشد و بتواند بهتر از نور خورشید استفاده کند.

   

  نقش K در کود NPK

   

  یک قسمت مهم دیگر در کود های NPK پتاسیم است که با حرف K مشخص می شود. پتاسیم بنیه اصلی گیاه را تقویت می کند. پتاسیمی که از طریق کود به گیاه می رسد کمک می کند که گیاه کربوهیدرات بسازد و خود را در برابر بیماری های مختلف مقاوم کند.

  پتاسیم به تنظیم فعالیت های متابولیک گیاه نیز کمک می کند. اگر گیاه با کمبود پتاسیم مواجه شود، هنوز هم می تواند سرعت مناسبی برای رشد داشته باشد؛ اما باید بدانید که کمبود پتاسیم باعث کاهش کیفیت کلی گیاه و محصول آن می شود.

   

  نتیجه گیری

   

  گیاهان بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز خود را از خاک می گیرند. هنگامی که خاک به اندازه کافی مواد مغذی نداشته باشد، گیاه نیز با کمبود مواد مغذی مواجه می شود و نمی تواند خوب محصول بدهد و رشد کند. بهترین کار در این شرایط استفاده از کود های مکمل مانند کود NPK است. کود NPK یکی از کود های محبوبی است که می تواند سه ماده اصلی مورد نیاز گیاه یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم را تامین کند. برای اینکه بهتر بدانید کود NPK چیست و چه ویژگی هایی دارد، در این مقاله درمورد آن توضیح دادیم و به نکات موجود در رابطه با آن اشاره کردیم.

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا