در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  انواع کود NPK و بهترین آن برای محصولات شما

  انواع کود NPK و بهترین آن برای محصولات شما

  اگر خاک مناسبی برای پرورش گیاه ندارید و همیشه گیاه شما با کمبود مواد معدنی مواجه می شود، می توانید از کود ها استفاده کنید. کود های NPK یکی از انواع کودهای رایجی هستند که امروزه استفاده می شوند. کود های NPK مدل های مختلفی دارند و انتخاب مدل مناسب از میان انواع کود NPK اهمیت زیادی دارد. ما در این مقاله برای اینکه بتوانید کود مناسب و مورد نیاز خود را پیدا کنید، در مورد مدل های مختلف این کود توضیح داده ایم.

   

  جهت خرید "انواع کود و محصولات مرتبط " با بهترین کیفیت کلیک نمائید

   

  انواع کود NPK

   

  همان طور که می دانید کود NPK از ترکیب نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) به دست می آید. اگر کمی دقت کنید و روی بسته بندی محصول را مشاهده کنید، احتمالا متوجه سه عدد دو رقمی که در کنار هم قرار گرفته اند خواهید شد. این سه عدد دو رقمی در واقع مدل کود شما را مشخص می کند؛ زیرا این سه عدد نشان دهنده مقدار ماده معدنی موجود در کود NPK است. اگر روی بسته بندی محصول عدد 10-10-10 را مشاهده کردید، باید بدانید که محصول از ده درصد نیتروژن، 10 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم تشکیل شده است.

  در انتخاب انواع کود NPK باید دقت زیادی داشته باشید. کود NPK معمولا در مدل های 10-10-10، 20-10-10-، 15-15-15، 20-20-20، 14-46-11، 46-13-6 و 10-10-30 فروخته می شود. البته کودNPK  مدل های دیگری نیز دارد؛ اما متداول ترین مدلی که به فروش می رسد همین مدل است.

   

  برای هر محصول باید چه نوع کود NPK استفاده کنیم؟

   

   

   

  برای اینکه بدانید از میان انواع کود NPK کدام یک برای شما مناسب تر است، باید خاک خود را آزمایش کنید. آزمایش خاک به کمک متخصصان این حوزه، به شما کمک می کند تا متوجه شوید که کدام یک از مواد معدنی در خاک شما یافت می شود و کدام یک بهتر است از طریق مکمل ها مانند کود اضافه شود تا گیاه بتواند تمام مواد معدنی مورد نیاز خود را از خاک دریافت کند.

  توجه داشته باشید که انتخاب کود مناسب بسیار مهم است؛ زیرا حتما باید مدلی را انتخاب کنید که خاک زمین شما آن را ندارد. اگر خاک زمین شما مواد معدنی مدلی را که انتخاب می کنید به اندازه کافی داشته باشد، کود بلااستفاده می شود.

   

  بهترین کود NPK برای سبزیجات

   

  برخی از انواع کود NPK  برای کشت و پرورش سبزیجات بهتر هستند؛ اما با این حال باز هم باید توجه کنید که خاک شما در چه منابعی کمبود دارد. فرض کنید خاکی که در آن سبزیجات کشت می کنید، مقدار زیادی فسفر دارد، در این زمان گیاهان شما نیاز شدیدی به فسفر نخواهند داشت. به همین دلیل بهتر است به دنبال مدل هایی باشید که فسفر پایینی دارند.

  مدل های جیره ای یعنی مدل های 15-15-15 و 20-20-20 برای سبزیجات مناسب تر هستند؛ زیرا تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه را به طور مساوی تامین می کنند. اگر خاک شما در آزمایش ها کمبود ماده مغذی خاصی را نشان می دهد، باید به دنبال کود با فرمول متفاوتی باشید. مدلی که انتخاب می کنید، کاملا به گیاهی که کشت می کنید بستگی دارد.

   

  بهترین کود برای پرورش گوجه فرنگی

   

   

   

  گوجه فرنگی به مدل خاصی از انواع کود NPK نیاز دارد و باید در انتخاب کود مناسب آن دقت زیادی داشته باشید. سعی کنید برای گوجه فرنگی مدلی را انتخاب کنید که نیتروژن زیادی نداشته باشد؛ زیرا نیتروژن بیش از اندازه بوته گیاه گوجه را بزرگ و ضخیم می کند که نگهداری از آن را بسیار سخت می کند. علاوه بر این ها، نیتروژن بیش از حد تولید گوجه فرنگی را کاهش می دهد.

  سعی کنید مدل هایی را انتخاب کنید که درصد بیشتری  فسفر و پتاسیم دارند. البته دقت داشته باشید که اگر این دو ماده معدنی را نیز بیش از حد به گیاه بدهید، ضرر های خاص خود را خواهند داشت.

   

  بهترین کود NPK برای خیار

   

  برای انتخاب کود از بین انواع کود NPK برای گیاه خیار درست مانند گوجه، بهتر است به دنبال مدل هایی باشید که سطح نیتروژن پایینی دارند؛ زیرا نیتروژن باعث رشد سریع تر شاخ و برگ بوته می شود و جلوی تولید شکوفه را می گیرد و میزان محصول را شما را کاهش می دهد. سعی کنید از مدل های 46-13-6 استفاده کنید؛ زیرا مقدار نیتروژن آن از دو ماده دیگر کمتر است. اما اگر خاک شما بیش از حد نیتروژن کم دارد، می توانید از مدل های با نسبت مساوی مانند 15-15-15 و 20-20-20 نیز استفاده کنید. دقت داشته باشید که در هر صورت از استفاده از مدل هایی که سطح نیتروژن بالایی دارند باید اجتناب کنید.

   

  بهترین کود NPK برای هندوانه

   

   

   

  بهتر است برای هندوانه مدل هایی را انتخاب کنید که نیتروژن بیشتری دارند؛ زیرا بر خلاف خیار و گوجه هندوانه به نیتروژن بیشتری نیاز دارد. قبل از شکوفه دادن سعی کنید از کود های با سطح نیتروژن بالا استفاده کنید. بعد از رویش هندوانه به دنبال کود هایی باشید که درصد بالاتری از فسفر و پتاسیم را دارند؛ زیرا نیتروژن فقط باعث رشد برگ های گیاه می شود.

  سعی کنید برای کود دهی هندوانه از انواع کود NPK همیشه از کود هایی با نسبت مساوی مانند 15-15-15 و 20-20-20 استفاده کنید. به طور کلی هندوانه در طول زمان رشد خود به سه بار کود دهی نیاز دارد.

   

  نتیجه گیری

   

  امروزه کود های بسیار مختلفی وجود دارند که می توان برای تغذیه گیاه از آن ها استفاده کرد. یکی از این کود های محبوب کود های NPK هستند. انواع کود NPK بسیار متنوع و هر کدام از مدل ها برای یک نوع گیاه مناسب هستند. برای اینکه بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید، باید به درصد ترکیبات کود  NPKتوجه کنید. اینکه چه نوع ترکیبی را انتخاب می کنید، به گیاه شما، نوع آبیاری و به نوع، ظرفیت و حاصلخیزی خاک بستگی دارد.

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا