در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  کلسیم هیدروکساید چیست و چه کاربرد هایی دارد

  کلسیم هیدروکساید چیست و چه کاربرد هایی دارد

  کلسیم هیدروکساید پودری سفید و بدون بو است که کاربرد های فراوانی در صنایع پزشکی، دارویی، غذایی و کشاورزی دارد. در شرایط خاصی می تواند ماده ای خطرناک تلقی شود؛ بنابراین برای نگهداری از آن باید شرایط ایمنی خاصی را در نظر گرفت. ما در این مقاله به طور کلی می خواهیم ارزیابی کنیم که کلسیم هیدروکساید چیست و چه کاربرد هایی دارد. ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آن و شرایط نگهداری از آن را نیز به طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

   

  نحوه تولید کلسیم هیدروکساید

   

  نام دیگر کلسیم هیدروکساید، آهک خاموش است. همچنین با نام های آهک شل، آهک هیدراته، آهک سوزاننده نیز مشهور شده و ترکیبات کلی آن، اکسید کلسیم (یا آهک زنده) و آب است. آهک خاموش یک ترکیب معدنی است که رنگ سفیدی دارد. اگر در حالت جامد قرار داشته باشد، مانند پودر است و اگر در حالت کریستالی قرار داشته باشد، ظاهرش بی رنگ است. اگر بدون در نظر گرفتن مراقبت های لازم در معرض آن قرار بگیرید، پوستتان تحریک می شود و دچار سوختگی های شیمیایی می شوید. اگر در نزدیکی کلسیم هیدروکساید غلیظ باشید، ممکن است ریه شما آسیب ببیند یا حتی نا بینا شوید.

   

  واکنش شیمیایی کلسیم هیدروکساید

   

  همانطور که مشاهده کردید، ما به قسمت اول سوال کلسیم هیدروکساید چیست و چه کاربرد هایی دارد به نحوی پاسخ دادیم. میان کلرید کلسیم و هیدروکسید سدیمِ محلول در آب، واکنش شیمیایی رخ می دهد و این ترکیب به وجود می آید. فرمول شیمیایی آن به این شکل است: Ca(OH)2 و در آن یک پیوند یونی، هیدروکسید (OH–) را به یون های کلسیم (Ca2+) پیوند می دهد.

   

  مشخصات شیمیایی و فیزیکی

   

   

   

  اکنون به بررسی ویژگی های شمیایی و فیزیکی این ماده می پردازیم:

  مشخصات شیمیایی کلسیم هیدروکساید

  1. این ماده در اسید ها و گلیسرول به طور کامل حل می شود؛ در حالی که در آب این خاصیت را ندارد. در حالتی که در آب تا نقطه اشباع حل شود، محلولی به نام آب آهک ایجاد می شود که عملکرد آن به صورت یک پایه متوسط است
  2. آب آهک زمانی که با اسید ها واکنش نشان دهد، نمک به وجود می آید.
  3. محلول کلسیم هیدروکسایدی که در آب اشباع شده است، با برخی از فلزات مانند آلومینیوم واکنش نشان می دهد و آن را حل می کند.
  4. این محلول با دی اکسید کربن هم واکنش نشان می دهد و در نتیجه آن، کربنات کلسیم (CaCO3) تشکیل می شود. به این واکنش کربناته کردن می گویند.

  مشخصات فیزیکی کلسیم هیدروکساید

  1. کلسیم هیدروکساید در آب خالص زمانی که در دمای محیط قرار دارند، حل می شود و در نهایت یک محلول قلیایی با pH 12.4 به وجود می آورد.
  2. pH این ماده با حلالیت آن رابطه عکس دارد. زمانی که pH بالا می رود، حلالیت کم می شود. در این حالت برای تولید خمیر سیمان مناسب است.
  3. از این ماده به عنوان پایه ای متوسط که با اسید ها واکنش نشان می دهد و از خراب شدن و فرو رفتن فلزات جلوگیری می کند، استفاده می شود.

   

  کاربرد های کلسیم هیدروکساید در صنایع مختلف

   

   

   

  اگر مایلید بدانید که کلسیم هیدروکساید چیست و چه کاربرد هایی دارد، این قسمت را با دقت مطالعه کنید:

  1. در صنعت کاغذ از این ماده در فرآیند کرافت برای تبدیل کردن چوب به خمیر چوب بهره می برند.
  2. در فرآیند تولید آمونیاک کلسیم هیدروکساید یکی از واجب ترین و مهم ترین ترکیبات محسوب می شود.
  3. در صنعت پلاستیک این ماده نقش مهمی بر عهده دارد.
  4. کلسیم هیدروکساید چون ویژگی بازی دارد؛ به عنوان ماده ای که pH را اصلاح می کند استفاده می شود.
  5. درست کردن ترشی خیار بدون این ماده صورت نمی گیرد.
  6. از این ماده برای پر کردن دندان های خالی استفاده می شود.
  7. در ترکیبات سمومی دفع آفات و محصولات مراقبت از مو، کلسیم هیدروکساید دیده می شود.
  8. پردازش چغندر قند و نیشکر به وسیله فرآیند کربناته شدن تحقق می یابد.
  9. از این ماده در صنعت چرم سازی برای جدا کردن خز و مو از پوست حیوانات بهره می برند.

   

   

  کاربرد کلسیم هیدروکساید در صنایع غذایی و کشاورزی

   

   

   

  اکنون کاربرد این ماده را به طور اختصاصی در صنایع غذایی و کشاورزی بیان می کنیم:

  در فرآوری ذرت کلسیم هیدروکساید به این شکل استفاده می شود: هسته های خام در آبی که این ماده را در خود دارد برای مدتی خیس می شوند، این کار تبدیل ذرت را به آرد را تسریع می کند. به علاوه مواد مغذی ذرت مانند نیاسین را آزاد می کند.

  تولید کنندگان آب میوه، ارزش غذایی آن را با افزودن کلسیم و بسیاری از مواد دیگر بالا می برند. در فرآیند تولید قند و شکر، محلول شکری که تصفیه نشده است با کلسیم هیدروکساید ترکیب می شود و این کار در خالص تر کردن آن تاثیر به سزایی دارد.

  تاثیر این ماده در کشاورزی در این مورد خلاصه می شود. از آنجایی که این ترکیب پاتوژن های متعددی را غیر فعال می کند، ارزان است، به مخزن ضد عفونی نیازی ندارد و خیلی راحت بر روی زمین پخش می شود، برای پیشگیری از مبتلا شدن گیاهان به آفات و امراض گوناگون استفاده می شود.

   

  شرایط ایمنی و نگهداری از کلسیم هیدروکساید

   

   

   

  پس از آگاهی حاصل کردن از اینکه کلسیم هیدروکساید چیست و چه کاربرد هایی دارد، دانستن شرایط نگهداری از آن امری حیاتی و ضروری است. ظروفی که در آن ها این ماده ریخته می شود باید کاملا پر شوند و درِ آن ها خوب و محکم بسته شده باشد. دمای مناسب برای نگهداری از آن بیش از 25 درجه سانتی گراد است.

  برای پیشگیری از آسیب زدن این ماده به پوست تان، هنگام کار با آن از دستکش ها و لباس های محافظ که استاندارد اند، بهره ببرید. همچنین برای مراقبت از چشم هایتان، استفاده از عینک ایمنی و محافظ صورت و چشم را فراموش نکنید.

   

  نتیجه گیری

   

  کاربرد های فراوانی که این ماده شیمیایی در صنایع مختلف دارد، آن را به یکی از مهم ترین مواد جهت بررسی بدل کرده است. همانطور که متوجه شدید، در این مقاله پس از توضیحاتی درباره خود این ماده و تجزیه و تحلیل خواص فیزیکی و شیمایی آن، درمورد کاربرد آن در صنایع مختلف به خصوص صنایع کشاورزی و غذایی و شرایط نگهداری از آن مطالبی بیان کردیم. امیدواریم به پرسش شما در باب اینکه کلسیم هیدروکساید چیست و چه کاربرد هایی دارد به طور مناسب و به مقدار کافی پاسخ داده باشیم.

   

   

   

   

   

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا