در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  کدورت سنج چیست؟

  کدورت سنج چیست؟

  ممکن است شما هم تا به حال نام کدورت سنج را شنیده باشید و این سوال برای شما پیش آمده باشد که کدورت سنج چیست ؟ در معرفی این ابزار باید گفت که کدورت سنج  ابزاری دقیق و کاربردی است که از انعکاس نور استفاده می کند و با کمک ذرات معلق می تواند میزان کدورت را اندازه بگیرد.

  زمانی که آب حالت ابری و کدر به خود می گیرد به این معناست که ذرات معلق در آب وجود دارند که به آن ها کدورت گفته می شود. حال برای از بین بردن این کدورت به یک دستگاه دقیق نیاز است. بدین منظور از دستگاه کدورت سنج برای رفع این کدورت ها استفاده می کنند. برای پیدا کردن پاسخ دقیق تر سوال کدورت سنج چیست ؟ ما موضوع این مقاله را به معرفی این دستگاه اختصاص داده ایم.

   

  جهت خرید "انواع کدورت سنج و محصولات مرتبط " با بهترین کیفیت کلیک نمائید

   

  کدورت چیست؟

   

   

   

  همان طور که اشاره شد کدر بودن آب به این معنی است که آب کدورت دارد. این ساده ترین تعریف برای کدورت آب است. کدورت به دلیل وجود ذرات معلق به وجود می آید که در برخی موارد به سادگی قابل رویت نیستند. از جمله این ذرات معلق در آب می توان به روغن، باکتری، مواد معدنی و غیره اشاره کرد.

  هر چقدر میزان ذرات معلق موجود در آب بیشتر باشد، کدورت آن نیز بیشتر خواهد بود؛ بنابراین برای رفع این کدورت باید از دستگاه کدورت سنج استفاده شود. این دستگاه با تاباندن نور به خوبی می تواند ذرات معلق را نشان دهد و غلظت آن ها را اندازه گیری کند. توجه داشته باشید که اندازه گیری ذرات کدورت با اندازه گیری کل جامدات معلق در آب تفاوت دارد.

   

  چه چیزی باعث کدورت می شود؟

   

  وجود ذرات معلق در آب موجب به وجود آمدن کدورت می شود. ذرات معلق می تواند شامل پلانکتون ها، مواد آلی و معدنی، گل و لای و غیره باشد. همچنین یکی از مواردی که می تواند نور را جذب کند و میزان کدورت آب را افزایش دهد، ذرات سیاهی مانند کربن است.

  در تصفیه خانه های مختلف یکی از عواملی که نقش به سزایی در تعیین کیفیت آب دارد، کدورت آب تصفیه شده است. دستگاه کدورت سنج نمی تواند آب را به طور کامل از کدورت پاک کند؛ زیرا برخی مواد معلق به خوبی می توانند از نور عبور کنند. گاهی ممکن است آب تصفیه شده نیز کدورت داشته باشد.

   

  چرا کدورت را اندازه گیری کنیم؟

   

   

   

  برای اندازه گیری کدورت درون آب دلایل مختلفی وجود دارد. یکی از مهم ترین دلایل آن این است که بتوانیم میزان تمیزی آب را اندازه بگیریم. از دیگر دلایل اندازه گیری کدورت آب می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.

  • کیفیت و زیبایی شناسی

  آبی که کدورت داشته باشد نه تنها ظاهر خوبی ندارد و کدورت موجود در آن قابل تشخیص است؛ بلکه کیفیت آن نیز بسیار پایین می آید. اگر آب آشامیدنی کدورت بالایی داشته باشد و شما نتوانید شفافیت آب را مشاهده کنید به این معنی است که نباید از آن آب برای نوشیدن استفاده کرد.

  به علاوه کدورت بالا می تواند برای عوامل زیست محیطی نیز یک تهدید باشد. وجود برخی از ذرات معلق در آب دریا و روخانه ها کاملا طبیعی است. میزان بالای این ذرات می تواند رسوب هایی را ایجاد کند که نه تنها ظاهر زیبایی ندارد بلکه برای اکو سیستم نیز خطرناک است.

  خطرناک بودن این  کدورت برای اکو سیستم به این دلیل است که اگر مقدار ذرات معلق در آب بالا باشد نور نمی تواند به سطح زیر آب و به ماهی و گیاهان برسد. همچنین این کدورت موجب شده تا ذرات گرمای زیادی را جذب نمایند که این افزایش دما برای برخی از موجودات زنده موجود در آب خطرناک است.

  • برای سلامتی

  آبی که ذرات معلق و در نتیجه کدورت داشته باشد می تواند محلی مناسب برای رشد باکتری ها و پاتوژن ها باشد. در صورتی که کدورت موجود در آب اندازه گیری و رفع نشود آب آلوده شده و در نهایت ممکن است برخی بیماری ها از طریق آن به انسان انتقال یابد.

   

  کدورت چگونه اندازه گیری می شود؟

   

   

   

  در ادامه بررسی پرسش کدورت سنج چیست ، امروزه برای اندازه گیری کدورت روش های مختلفی ارائه شده است. به طور کلی برای اندازه گیری کدورت می توان از روش های بصری تا اندازه گیری مقیاس دقیق برای تعیین کیفیت، استفاده کرد.

  روش های بصری مختلفی برای اندازه گیری کدورت وجود دارد که از جمله ایده آل ترین این روش ها می توان به دیسک سشای اشاره کرد. نحوه عملکرد دیسک سشای به این صورت است که به عمق آب رفته به گونه ای که دیگر قابل مشاهده نیست و در نهایت کدورت را اندازه گیری می کند. این روش برای آب های کم حرکت و کم کدورت مناسب است.

  یکی دیگر از بهترین روش ها برای اندازه گیری کدورت استفاده از دستگاه کدورت سنج است و همان طور که اشاره کردیم یک روش دیگر، استفاده از دستگاه اندازه گیری نور است. این دستگاه به خوبی می تواند میزان کدورت آب را  تشخیص دهد. امروزه برای اندازه گیری کدورت آب های مختلف معمولا از این دستگاه استفاده می کنند.

   

  علل کدورت

   

  وجود کدورت ممکن است علل مختلفی داشته باشد. یکی از علل کدورت آب می تواند رشد فیتوپلانکتون ها باشد. انجام فعالیت هایی همچون ساخت و ساز ها و یا کشاورزی موجب تخریب زمین می شود و در پی آن، هوای طوفانی رسوبات موجود در آب را بالا می برد. همچنین مناطقی که در معرض فرسایش هستند، می توانند میزان کدورت آب را افزایش دهند.

  از دیگر علل کدورت می توان به وجود باکتری ها و جلبک ها و همچنین آزاد شدن اسید های تانیک اشاره کرد.

   

  جمع بندی

   

  همان طور که در مقاله کدورت سنج چیست ، اشاره شد، کدورت در آب به دلایل مختلفی ایجاد می شود. وجود کدورت در آب به خصوص آب آشامیدنی می تواند برای افراد خطرناک باشد. برای رفع کدورت آب روش های مختلفی وجود دارد اما یکی از بهترین آن ها استفاده از دستگاه کدورت سنج است.

  این ابزار یکی از پیشرفته ترین تجهیزاتی است که می تواند به خوبی میزان کدورت موجود در آب را با استفاده از نور اندازه بگیرد؛ بنابراین توصیه می کنیم برای رفع کدورت آب از دستگاه کدورت سنج استفاده کنید.

   

   

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا