در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  ویال تست COD (سی او دی) چیست و چه کاربردی دارد؟

  ویال تست COD (سی او دی) چیست و چه کاربردی دارد؟

  علم شیمی علمی است که با آزمایش و تست مواد مختلف سر و کار دارد. یکی از تست هایی که در علم شیمی صورت می گیرد، ویال تست COD (سی او دی) است. تست سی او دی یا همان اکسیژن مورد نیاز شیمیایی آزمونی است که برای اندازه گیری مواد آلی موجود در آب به کار گرفته می شود. برای اینکه بهتر با این تست و وسیله مخصوص آن آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه باشید.

   

  لطفا جهت خرید "COD " با بهترین کیفیت تماس بگیرید

   

  COD چیست؟

   

  اکسیژن مورد نیاز شیمیایی یا به اختصار COD به ظرفیت آب برای مصرف اکسیژن در طول تجزیه مواد آلی در آب گفته می شود. به عبارت دیگر در این آزمایش مقدار اکسیژنی که لازم است تا به کمک آن مواد آلی موجود در آب اکسید شوند، مشخص می شود.

  ویال تست COD وسیله ای برای اندازه گیری غیر مستقیم آلاینده ها ( مواد آلی ) در آب محسوب می شود. این وسیله به شما کمک می کند تا آب را تجزیه کنید و کیفیت آن را بسنجید تا بتوانید متوجه شوید آب مورد نظر برای انسان و محیط زیست خطرناک است یا خیر.

  استفاده از ویال تست COD (سی او دی) یک راه عالی برای نظارت بر کارایی و عملکرد درست تصفیه خانه های آب است؛ زیرا اگر آب به خوبی تصفیه نشود، می تواند حاوی مواد آلی بسیار زیادی باشد که برای زندگی موجودات زنده بسیار خطرناک است. به همین دلیل است که استفاده از COD کمک می کند تا آلاینده ها تا حد امکان آسیب محیط زیستی کمتری داشته باشند.

   

  چرا COD مهم است؟

   

   

   

  همان طور که می دانید زندگی انسان همیشه به آب وابسته بوده است و امروزه نیز بیش از گذشته به آب پاک و تمیز نیاز داریم. همین دلیل اهمیت بسیار بالای ویال تست COD (سی او دی) می باشد. آب نقش مهمی در صنایع مختلف مانند صنایع بهداشتی و تجاری دارد. اما مشکلی که وجود دارد این است که امروزه جامعه های صنعتی آلاینده های بسیار زیادی را تولید می کنند و مشکلات زیست محیطی را به وجود می آورند. این مشکلات در صورتی که حل نشوند می توانند پیامد های بسیار بدی را به همراه داشته باشند.

  علاوه بر این موارد برای آشنایی با ویال تست COD (سی او دی) خوب است بدانید محصولانی مانند آفت کش ها، پساب ها و زباله ها می توانند منابع طبیعی آب آشامیدنی را آلوده کنند. آلودگی آلی بالا در سرچشمه ها و نهر ها می تواند تاثیرات مختلفی داشته باشد. برخی از این اثرات موارد زیر هستند:

  • سمی شدن ترکیبات آلی و گذاشتن اثر منفی روی سلامتی گیاهان و حیات وحش
  • کاهش اکسیژن محلول و اوتروفیکاسیون آن (مغذی شدن)
  • تاثیر منفی روی جانداران آبزی

  امروزه از ویال تست COD (سی او دی) برای بررسی کیفیت آب استفاده می شود. علاوه بر آن از COD می توانیم برای انجام کار های زیر استفاده کنید:

  • تعیین غلظت آلاینده های قابل اکسید شدن در فاضلاب
  • تجزیه و تحلیل اثر بخشی راه های حل مختلف برای تصفیه فاضلاب
  • میزان تاثیر دفع زباله های فاضلاب بر محیط زیست
  • تعیین کیفیت آب

  به کمک COD می توان مقدار اکسیژن لازم برای تجزیه مواد آلی موجود در آب را اندازه گیری کرد. اگر در تست COD متوجه شدید که آب COD بالایی دارد، یعنی که آب مواد آلی بیشتری دارد و نیاز بیشتری به اکسیداسیون دارد. در صورت بالا بودن سطح مواد آلی در آب، اکسیژن در آب کاهش می یابد. آب هایی که مواد آلی زیادی دارند، می توانند تاثیر منفی روی زندگی جانداران از جمله جانداران آبزی بگذارند. به همین دلیل است که هدف استفاده از ویال تست COD (سی او دی) اندازه گیری میزان مواد آلی و پیدا کردن راهکار برای تصفیه آن ها است.

  اندازه گیری COD موجود در آب و فاضلات به شرکت ها و تاسیسات آب و فاضلاب کمک می کند تا بهترین روش ها برای تصفیه آب را پیدا کنند. بدون اطلاعات به دست آمده از ویال تست COD (سی او دی) و تجزیه و تحلیل های مختلف از این اطلاعات انتخاب راه مناسب برای تصفیه آب می تواند کاری سخت و چالش برانگیز باشد.

   

  COD چگونه اندازه گیری می شود؟

   

   

   

  برای اندازه گیری COD موجود در آب به طور کلی دو راه وجود دارد. راه اول که آزمایش های آنلاین است و راه دوم نیز روش های آزمایشگاهی با استفاده از وسایل مخصوص مانند ویال تست COD است.

  در تست آزمایشگاهی معمولا در شرایط اسیدی یک عامل اکسید کننده بسیار قوی ( مانند اکسیژن) به آب اضافه می شود. این اکسید کننده می تواند مواد آلی موجود در آب را به دی اکسید کربن تبدیل کند. تجزیه و تحلیل میزان اکسیژن مورد نیاز برای اکسید کردن مواد آلی موجود در آب معمولا به کمک ویال تست COD (سی او دی) انجام می شود.

   

  نحوه استفاده از ویال تست COD چگونه است؟

   

   

   

  فرآیند تجزیه و تحلیل و آزمایش با COD بسیار سریع تر و دقیق تر از روش های سنتی مانند روش اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) است. برای استفاده از COD کافی است که در یک نمونه از یک اکسیدان قوی در شرایط اسیدی استفاده کرد. برخی از اکسیدان های رایج شامل موارد زیر می شوند:

  • دی کرومات پتاسیم
  • یدات پتاسیم
  • پتاسیم پر منگنات
  • سولفات سریک

  برای انجام کار با COD باید دو مرحله را پشت سر بگذارید :

  • در مرحله اول ابتدا باید مواد آلی موجود در نمونه را اکسید کنید.
  • در مرحله دوم نیز کافی است که COD را با استفاده از روی تیتریمتری یا رنگ سنجی اندازه بگیرید.

  با این کار میزان اکسیژن مورد نیاز برای اکسید کردن مواد آلی مشخص می شود.

   

  نتیجه گیری

   

  آب یکی از نیاز های حیاتی هر انسان و موجود زنده است. این ماده حیاتی با قرار گرفتن در شرایط مختلف می تواند به مواد آلی خطرناک آلوده شود و برای انسان خطرآفرین باشد. به همین دلیل همیشه نیاز است که کیفیت آبی را که برای مصرف در صنایع مختلف استفاده می شود اندازه گیری کرد. یکی از راه های تست کیفیت آب استفاده از ویال تست COD (سی او دی) است. به کمک تست می توان کیفیت آب را اندازه گرفت و همچنین در صورت نیاز به تصفیه آب میزان اکسیژن مورد نیاز برای اکسید کردن کامل مواد آلی در آب را مشخص کرد.

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا