در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  مولکولارسیو چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

  مولکولارسیو چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

  مواد بسیار زیادی مانند سیلیکاژل ها برای حذف رطوبت از مواد مختلف وجود دارند. یکی دیگر از موادی که می توان برای حذف رطوبت از آن ها کمک گرفت، مولکولارسیو ها هستند. اگر شما به ماده ای برای خشک کردن مواد نیاز دارید، می توانید از مولکولارسیو استفاده کنید. برای اینکه بیشتر با این ماده آشنا شوید، با ما همراه باشید. ما در این مقاله درمورد اینکه مولکولارسیو چیست و چه کاربرد های مختلفی دارد توضیح داده ایم.

  مولکولارسیو چیست ؟

  مولکولارسیو یکی از ماده های شیمیایی با منافذ قابل نفوذ است که باعث می شود این ماده توانایی جذب رطوبت را داشته باشد. منافذ این مادهٔ شیمیایی اندازهٔ ثابتی دارند. بسیار کوچک هستند و به راحتی دیده نمی شوند. به دلیل کوچک بودن منافذ این ماده مولکول های بزرگ قادر به رد شدن از آن نیستند و فقط ذرات کوچک تر می توانند از آن عبور کنند.

  برای اینکه بهتر بدانید مولکولارسیو چیست باید گفت که این ماده به نوعی مانند الک عمل می کند. علاوه بر این ویژگی، مولکولارسیو قابلیت جذب رطوبت را نیز دارد و می تواند در کروماتوگرافی Chromatography)) مورد استفاده قرار بگیرد.

   

  کاربرد های مولکولارسیو و فعال کردن آن

   

   

  مولکولارسیو کاربرد های بسیار زیادی دارد. برخی از مدل های مولکولارسیو برای خشک کردن مواد مختلف به کار گرفته می شوند. همچنین خوب است بدانید که از این ماده برای خشک کردن گاز در صنعت پتروشیمی استفاده می شود. خیلی از حلال ها و دیگر مواد را می توان با استفاده از مولکولارسیو خشک کرد.

  در پاسخ به این سؤال که مولکولارسیو چیست، باید گفت که به کمک این ماده فرایند ایزومریزاسیون (Isomerization)، آلکیلاسیون (Alkylation) و اپوکسیداسیون (Epoxidation) را می توان کاتالیز کرد. بسیاری از غواص ها و آتش نشان ها از مولکولاسیون در دستگاه تنفسی برای فیلتر کردن هوا استفاده می کنند.

  فعال کردن مولکولارسیو

  مولکولارسیو ها قبل از استفاده باید فعال شوند. برای تست فعال بودن یا نبودن مولکولارسیو ها آن ها را در کف دست خود قرار دهید و مقداری آب به آن اضافه کنید. سپس چک کنید که آب جذب ماده می شود یا خیر. اگر آب جذب شد و مولکولارسیو از خود گرما ساطع کرد، باید گفت که مولکولارسیو فعال است. در واقع هدف اصلی از فعال سازی مولکولارسیو ها افزایش کارکرد و پایدار نگه داشتن آن هاست.

   در استفاده های معمول باید در شرایط خلأ ماده را در دمای 120 درجه سانتی گراد برای یک شب حرارت داد. اگر برای مصارف صنعتی در مقادیر زیاد به مولکولارسیو نیاز دارید، باید آن را در شرایط 175 تا 315 درجه سانتی گراد با شرایط خلأ گرم کنید.

  مدل های مختلف مولکولارسیو

   

  1. مولکولارسیو 3A

  یکی از مدل های محبوب مولکولارسیو که امروزه از آن زیاد استفاده می شود، مدل 3A است که خرید آن را پیشنهاد می کنیم. این مدل از تبادل کاتیونی سدیم با پتاسیم به دست می آید.

  از این مدل بیشتر برای خشک کردن موادی مانند اتانول، هوا، مبرد ها، گاز های طبیعی و هیدروکربن های غیر اشباع استفاده می شود. همچنین مدل 3A به طور غیر مستقیم برای تولید مجموعه محصولاتی مانند دارو ها، مواد شیمیایی و مواد غذایی استفاده می شود. علاوه بر این ها از مدل 3A برای جدا کردن آب از اتانول نیز می توان استفاده کرد.

     اگر تمایل به خرید مولکولارسیو 3A دارید لطفا اینجا کلیک نمائید

  1. مولکولارسیو 4A

  برای دانستن اینکه مولکولارسیو چیست، باید مدل های مختلف آن را شناخت. مدل 4A پیش مادهٔ مولکولارسیو های 3A و 5A را از طریق تبادل کاتیونی پتاسیم و کلسیم فراهم می‌ کند. این مدل یکی از مدل های محبوب مولکولارسیو است و استفاده از آن بسیار رایج است.

  مدل 4A برای خشک کردن حلال های آزمایشگاهی به کار گرفته می شود. مولکولارسیو 4A می تواند آب و مولکول های مختلف را از مواد مختلفی مانند NH3،  H2S، SO2،CO2، C2H5OH، C2H6 و C2H4 جذب کند. مهم ترین کاربرد این مدل تصفیهٔ نوشیدنی ها و گاز هاست.

     اگر تمایل به خرید مولکولارسیو 4A دارید لطفا اینجا کلیک نمائید

  1. مولکولارسیو 5A

  اگر می خواهید بدانید که مولکولارسیو چیست خوب است که با مدل 5A نیز آشنا شوید. این مدل از تبادل کاتیونی کلسیم ایجاد می شود. مهم ترین کاربرد این مدل خالص سازی گاز هاست. همچنین از این ماده برای جداسازی ترکیبات و خشک کردن مواد در آزمایشگاه استفاده می شود.

  1. مولکولارسیو 13X

  مولکولارسیو 13X از زئولیت ایکس (zeolite X) تهیه می شود و منافذ بسیار بزرگ تری نسبت به مدل های A دارد. مولکولارسیو 13X به دلیل منافذ بزرگ تر، توانایی جذب ناخالصی های بزرگ تر را دارد. از این مدل بیشتر برای جدا کردن نتیروژن از هوا استفاده می شود. مولکولارسیو 13X برای گوگرد زدایی، خشک کردن و خالص سازی گاز های نفتی و گاز طبیعی کاربرد دارد.

   

  برای انتخاب مولکولارسیو باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

   

   

  بعد از اینکه متوجه شدید مولکولارسیو چیست خوب است که با نحوهٔ انتخاب مولکولارسیو مناسب آشنا شوید. مولکولارسیو ها اندازه های بسیار مختلفی دارند. بهترین مدل مولکولارسیو مدل هایی هستند که دانه هایی کروی مانند دارند. دانه های کروی نسبت به هر شکل دیگر مزیت دارند. برای مثال دانه های کروی افت فشار بسیار پایینی دارند و نیروی جریانی را که از آن ها عبور داده می شود کاهش نمی دهند. علاوه بر این موارد، دانه های کروی شکل ساختار بسیار محکم تری نسبت به دیگر مدل ها دارند.

  مزیت مهم بعدی مدل های کروی شکل چگالی توده ای آن هاست که نسبت به دیگر مدل ها بسیار بیشتر است. چگالی توده ای بیشتر باعث می شود که مولکولارسیو بهتر بتواند مواد ناخالص را به خود جذب کند.

   

  نتیجه گیری

  یکی از ماده های پر کاربرد در دنیای امروز، مولکولارسیو ها هستند. این ماده در صنعت نفت، آزمایشگاه ها، فیلتر های آب و هوا و همچنین کاتالیز کردن مواد مختلف کاربرد دارد. مولکولارسیو ها مدل های مختلفی دارند که هر کدام از آن ها یک سری ویژگی مخصوص دارند. ما در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما با اینکه مولکولارسیو چیست ، درمورد ویژگی ها و مدل های مختلف آن توضیح دادیم.

   

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا