در حال بارگزاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
دسته بندی
  بسته

  دیتالاگر چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

  دیتالاگر چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

  اندازه گیری و ثبت تغییرات مختلف یکی از مهم ترین کار هایی است که در صنایع مختلف مانند صنعت پتروشیمی اهمیت زیادی دارد. برای ثبت و اندازه گیری این تغییرات راه های بسیار مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین راه ها استفاده از دیتالاگر است. دیتالاگر ها در واقع وسایلی هستند که امکان اندازه گیری تغییرات و ثبت آن ها به صورت داده های قابل شناسایی برای رایانه ها را دارند. برای اینکه بهتر بدانید دیتالاگر چیست ، در این مقاله با ما همراه باشید. ما به طور کامل در مورد دیتالاگر و نکات در رابطه با آن توضیح خواهیم داد.

   

  جهت خرید "انواع دیتالاگر و محصولات مرتبط " با بهترین کیفیت کلیک نمائید

  دیتالاگر چیست ؟

  دیتالاگر در واقع ابزاری است که به کمک آن می توان تغییرات شرایط را در طول زمان های مختلف اندازه گیری و ثبت کرد. در ساخت این وسیله ها از یک حسگر یا چندین حسگر مختلف استفاده می شود. اکثر دیتالاگر ها از طریق باتری کار می کنند. باتری ای که در دیتالاگر ها به کار گرفته می شود، برای مدت طولانی دوام می آورد. به همین دلیل امکان حمل و جا به جایی دیتالاگر و استفاده از آن برای یک مدت نسبتا طولانی بدون مشکل وجود دارد.

   

  دیتالاگر چگونه کار می کند؟

  در پاسخ به دیتالاگر چیست و چگونه کار می کند باید گفت که یک دیتالاگر از یک ریز پردازنده، یک حافظه داخلی برای ذخیره سازی اطلاعات و یک حسگر برای اندازه گیری شرایط محیطی تشکیل شده است. این دستگاه ها معمولا بسیار کوچک هستند و برای تامین انرژی مورد نیاز خود از باتری استفاده می کنند.

  داده هایی که توسط دیتالاگر جمع آوری و ثبت می شود توسط رایانه ها قابل خواندن است. به همین دلیل امکان انتقال داده های جمع آوری شده توسط دیتالاگر به رایانه وجود دارد. در مورد اینکه دیتالاگر چیست و چگونه می توان از اطلاعات آن استفاده کرد باید گفت برای تجزیه و تحلیل داده های دیتالاگر معمولا به نرم افزار های خاصی نیاز است. زیرا نرم افزار حکم رابط بین رایانه و داده های دیتالاگر را دارد. دیتالاگر را می توان به صورت سیمی یا بی سیم به رایانه متصل کرد تا از اطلاعات آن استفاده کرد.

  مهم ترین مزیت دیتالاگر ها این است که امکان استفاده از آن ها به صورت مستقل نیز وجود دارد. برای اینکه بهتر درک کنید دیتالاگر چیست باید بگوییم که منظور از مستقل بودن این است که بر خلاف بسیاری وسیله های مشابه، دیتالاگر می تواند بدون رایانه نیز اطلاعات را به شما نشان دهد تا شما بتوانید از آن ها استفاده کنید.

  دیتالاگر مدل های بسیار مختلفی دارد. برخی از آن ها می توانند مدل های تک کاناله اقتصادی باشند که یک کار مشخص را انجام می دهند. برخی از مدل ها نیز می توانند دستگاه های قابل برنامه ریزی بسیار قدرتمندی باشند که می توانند داده های بسیار مختلف را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنند.

   

  داده های ورودی دیتالاگر شامل چه داده هایی می شود؟

   

   

  برای اینکه بدانید دیتالاگر چیست توضیح دادیم که دیتالاگر می تواند از حسگر های مختلفی استفاده کند. به همین دلیل داده های ورودی آن نیز می تواند بسیار مختلف باشد. برخی از دیتالاگر ها می توانند تنها یک ورودی و برخی دیگر نیز می توانند چندین ورودی داشته باشند. برخی از رایج ترین داده های ورودی یک دیتالاگر شامل موارد زیر می شود:

  • فشار: فشار گاز ها، مایعات و اتمسفر یکی از مهم ترین داده های ورودی اکثر دیتالاگر ها است. دیتالاگر می تواند میزان فشار را اندازه بگیرد و آن را به شما اعلام کند.
  • دما: در جواب سوال دیتالاگر چیست و چه چیز هایی را می تواند اندازه گیری کند باید گفت که یکی از داده های ورودی دیتالاگر می تواند دما باشد. البته دیتالاگر هایی که برای اندازه گیری دما به کار گرفته می شوند ، معمولا برای شرایط بسیار سخت و اندازه گیری دما های بسیار بالا یا بسیار پایین هستند. همچنین از این دستگاه برای اندازه دمای مایعات نیز می توان استفاده کرد.
  • رطوبت: برخی از دیتالاگر ها می توانند میزان رطوبت را نیز ثبت کنند. به کمک این دیتالاگر ها می توان اطلاعات مختلفی در مورد رطوبت نسبی، نقطه شبنم و غلظت بخار آب در واحد های استاندارد و متریک به دست آورد.
  • ولتاژ: حال که متوجه شدید دیتالاگر چیست خوب است این را هم بدانید که دیتالاگر می تواند ولتاژ را نیز اندازه بگیرد. یک دیتالاگر می تواند با اندازه گیری و جمع آوری داده ها اطلاعات مختلفی را در مورد بار و نیرو به شما نشان دهد.
  • جریان: از دیتالاگر هایی که می توانند جریان را اندازه گیری کنند معمولا برای نظارت بر تجهیزات ساختمان ها استفاده می شود.

   

  کاربرد های دیتالاگر ها

  یک دیتالاگر می تواند دما، رطوبت، دی اکسید کربن، pH، ولتاژ، جریان و پالس را اندازه گیری و آن ها را کنترل کند. به همین دلیل از آن ها می توان استفاده های بسیار مختلفی کرد. برخی از رایج ترین کاربرد های دیتالاگر شامل موارد زیر می شود:

  • استفاده در صنایع مختلف برای بررسی سطح دما و رطوبت تجهیزات ذخیره سازی و حمل و نقل
  • استفاده در ساختمان های مسکونی و تجاری برای کنترل، تعمیر و نگهداری ساختمان در حوزه های گرمایشی، تهویه و مصرف انرژی ساختمان
  • نظارت بر شرایط رشد مناسب هر گیاه در کشاورزی
  • استفاده در مراکز بهداشتی و پزشکی برای نگهداری دارو ها و واکسن های خاص. برخی از واکسن ها و دارو ها برای اینکه آسیب نبینند، باید در دمای دقیقی نگهداری شوند. به همین دلیل برای نگهداری و بررسی شرایط معمولا از دیتالاگر استفاده می کنند.

  نتیجه گیری

  امروزه در هر حوزه ای نیاز است که اطلاعات و تغییرات مختلف اندازه گیری و ثبت شوند. اندازه گیری و ثبت عوامل مختلفی مانند دما ، فشار و از این دست معیار ها به کمک دستگاه هایی به نام دیتالاگر ممکن می شود. برای اینکه بهتر بدانید دیتالاگر چیست و چه کاربرد هایی دارد، در این مقاله در مورد آن توضیح دادیم و به برخی از نکات مهم موجود در این زمینه اشاره کردیم.

  درج نظر
  خانه
  دسته ها
  جستجو
  0 سبد
  پروفایل
  بیشتر
  تماس
  دسته بندی ها
  مواد شیمیایی
  آرایشی,بهداشتی وسلامت
  خاک، کود و آفت کش
  ابزار و تجهیزات صنعتی
  رنگ، رزین و ساختمان
  تجهیزات آزمایشگاهی
  بازگشت به بالا