بخش فروشگاهی مرکز شیمی ایران با هدف کمک به فروش و توسعه فروش شرکتهای تولیدی , وارداتی , دانش بنیان و ... راه اندازی گردید. لذا از کلیه صاحبان کسب و کار و بخصوص شرکتهای دانش بنیان که علاقه مند به همکاری در این بخش می باشند دعوت می گردد تا از طریق تماس , ایمیل و یا پیغام نظرات و پیشنهادات خود را ارسال نمایند.

  آدرس سایت مرکز شیمی ایران :
  تهران, خیابان شهید بهشتی,خیابان کاووسی فر, کوچه نکیسا, پلاک 30, واحد 5
  تلفن های تماس: 88543464,86030641 (021)
  Info@cciran.com
  شماره تلگرام پشتیبانی فروش : 09108480714

بنزوات سدیم

Sodium benzoate

کدکالا : RM-ACI-23 | برند : cciran | دسته بندی : اسید ها | راهنمای گرید

        گرید:  
بسته بندی: 

لطفا تماس بگیرید
(لطفا برای خرید و اطلاع از قیمت و موجودی گرید صنعتی این محصول، با کارشناسان فروش تماس بگیرید)

بنزوات سدیم با فرمول شیمیایی C7H5NaO2 از نمکهای اسید بنزوئیک است که می توان آنرا از ترکیب هیدروکسید سدیم و اسید بنزوئیک تولید کرد. اسید بنزوئیک به مقدار کمی در آلو، سیب، گوجه و دارچین یافت می شود و با اینکه نگهدارنده موثرتری است معمولاً از سدیم بنزوات بعنوان نگهدارنده غذایی استفاده می شود.

اثر نابود کنندگی اسید بنزوئیک عمدتا روی مخمرها و باکتری­هاست و در مورد کپک ها مشخصا کمتر است. به نظر می رسد وجود نمک خوراکی اثر بنزوات سدیم را تشدید می کند.

                                           

موارد مصرف بنزوات سدیم :

 • سدیم بنزوات که در علوم صنایع غذایی با نام اختصاری ‏E211‏ شناخته می شود. دریافت و مصرف ۵/۰ گرم بنزوات سدیم به طور روزانه برای انسان فاقد خطر می باشد. اگرچه دریافت۴ گرم در روز نیز بدون ایجاد اثر سویی در بدن گزارش گردیده است.
 • میزان مجاز اسید بنزوئیک اضافه شده به مواد غذایی توسط FDA آمریکا ۰۵/۰تا ۱/۰درصد است و اغلب همراه با بعضی مواد ضد میکروبی دیگر مثل اسید سوربیک به کار گرفته می شود. میزان مصرف همچنین بستگی زیادی به PH  محیط دارد.
 • مصرف اصلی این اسید در مرباها ، سالادهای میوه، ترشیجات، سس ها و ژله ها می باشد. همچنین به عنوان ماده نگهدارنده در داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی نیز به کار می رود.
 • هنگامی که این اسید در مورد میوه ها به کار گرفته شود یک تغییر طعم در آنها ممکن است ظاهر گردد که امکان دارد ناشی از استر شدن این اسید باشد.
 • بنزوات سدیم را می توان در دهان شویه ها با پایه الکلی و جلادهنده های فلزی پیدا کرد. سدیم بنزوات در غلظت های پایین تر با کاهش تمایل به پوسیدگی و تمایل به کنده شدن ‏‏رسوب دهی را کاهش داده و کاربرد های قابل توجهی به عنوان عامل بازدارنده از خوردگی دارد.
 • بنزوات سدیم نگهدارنده استاندارد مورد استفاده در نوشابه های گازدار است و اغلب برای حفظ عطر و طعم شربت قبل از اضافه کردن نوشیدنی ترش استفاده می شود. نوشیدنی های غیر گازدار معمولا به غلظت حدودی بالاتر از ۰۵/۰ و ۱/۰ درصد بنزوات سدیم در محصولات نهایی نیاز دارند.

نکته :

 • بنزوات سدیم به عنوان ماده نگهدارنده مارگارین تا ۱/۰ درصد مجاز می باشد. باید توجه داشت برای نگهداری مارگارین کم نمک یا بدون نمک میتوان از سدیم بنزوات استفاده کرد، چون نمک ممکن است اثر هم افزایی با بنزوات سدیم نشان دهد.
 • شربت محلول های قندی غلیظ تا حدودی به تخمیر در شرایط ایده آل مقاوم هستند، اما ممکن است در شرایط غیر ایده آل از نظر کیفیت کاهش یابند. بنزوات سدیم ممکن است برای مهار رشد میکروبی در این شربت ها به میزان حدود ۰۱/۰ درصد در PH زیر ۵/۴ استفاده شود.
 • در شربتهای شکلاتی و سایر شربت ها با PH بالای ۵/۴، بنزوات سدیم ممکن است همراه با مواد نگهدارنده دیگر که در این محدوده PH موثرترند استفاده شود. در میوه ها و آب میوه ها به طور معمول بنزوات سدیم در سطح ۰۵/۰ و ۱/۰ درصد برای حفظ این محصولات استفاده می شود.
 • این ماده در سس ها نیز کاربرد دارد . میزان مصرف بنزوات سدیم در عوارض آن تاثیر گذار است .
 • عمر مفید سالاد مرکبات سرد با استفاده از ۰۳/۰ تا۰۸/۰ درصد بنزوات سدیم در شربت پوششی بهبود می­یابد. استرهای آلکیل پاراهیدروکسی بنزوئیک اسید که موسوم به پارابن می باشند، دارای خصوصیات ضد میکروبی بارزی هستند. اینها در PH 7و بالاتر فعال می باشند.
 • این ویژگی فعال بودن در PH بالاتر اجازه می دهد که از آنها در مواد دیگری مثل فرآوردهای آردی که اسید بنزوئیک نمی تواند موثر باشد نیز استفاده شود.
 • پارابن ها بیشتر روی کپک و مخمرها اثر می گذارند و در مورد باکتریها اثر کمتری دارند. . اینها از نظر سلامت انسان از درجه ایمنی خوبی برخوردار می باشند.

 

خرید بنزوات سدیم:

فروشگاه مرکز شیمی ایران عرضه کننده مواد شیمیایی آزمایشگاهی، صنعتی و صنایع مربوطه مفتخر است که می تواند بنزوات سدیم با خلوص 99 درصد بصورت پودری را با کیفیتی تضمین شده و قیمتی مناسب به کلیه خریداران با هر میزان درخواست در سراسر کشور تحویل نماید.

مشخصات فنی :
نام لاتین

Sodium benzoate

نام های دیگر

نمک سدیم بنزوئیک اسید، آنتیمول، موبنات، سدیم بنزوات 

فرمول شیمیائی

C₇H₅NaO₂

گرید محصول

صنعتی، خوراکی، آزمایشگاهی

خلوص

99 %

وزن مولکولی

144.10 g/mol

نقطه ذوب

436 °C

نقطه جوش

---

PH

8 (100 g/l, H₂O, 20 °C)

چگالی

1.50 g/cm3 (20 °C)

شرائط نگهداری

Store at +2°C to +25°C

علائم هشدار دهنده

Cas-No

532-32-1

برند های موجود در سایت