بخش فروشگاهی مرکز شیمی ایران با هدف کمک به فروش و توسعه فروش شرکتهای تولیدی , وارداتی , دانش بنیان و ... راه اندازی گردید. لذا از کلیه صاحبان کسب و کار و بخصوص شرکتهای دانش بنیان که علاقه مند به همکاری در این بخش می باشند دعوت می گردد تا از طریق تماس , ایمیل و یا پیغام نظرات و پیشنهادات خود را ارسال نمایند.

    آدرس سایت مرکز شیمی ایران :
    تهران, خیابان شهید بهشتی,خیابان کاووسی فر, کوچه نکیسا, پلاک 30, واحد 5
    تلفن های تماس: 88543464,86030641 (021)
    Info@cciran.com
    شماره تلگرام پشتیبانی فروش : 09108480714

اسید نیتریک

Nitric acid

کدکالا : RM-ACI-15 | برند : Merck | دسته بندی : اسید ها | راهنمای گرید

        گرید:  
بسته بندی: 

لطفا تماس بگیرید
(لطفا برای خرید و اطلاع از قیمت و موجودی گرید صنعتی این محصول، با کارشناسان فروش تماس بگیرید)

اسید نیتریک دارای نامهای دیگری ماننداسید نیتریک  نیتریک اسید، جوهر شوره، اسید ازته، نیترات هیدروژن، اسید ازوتیک و ازوتیک اسید است. فرمول شیمیایی آن HNO3 است. ماده ای زرد یا بی رنگ است. اسید نیتریک دارای بویی زننده و تند است. نقطه ذوب آن، 41- و نقطه جوش آن، 122 درجه سانتی گراد است. این ماده کاملا قابل حل در آب است و غیر قابل اشتعال است.

آن، 122 درجه سانتی گراد است. این ماده کاملا قابل حل در آب است و غیر قابل اشتعال است.

نمونه پودری این ماده دارای دو نوع تک آبه و 3 آبه است.

اسید نیتریک به شدت اکسیدکننده است و تاریخچه استفاده از آن، به استخراج طلا باز میگردد. زیرا این اسید توانایی حل کردن تمامی فلزات به غیر از طلا را دارا می باشد. از این اسید برای بازیافت زباله های فلزی و یا ضایعات کامپیوتری نیز استفاده میشود.

نیتریک اسید زمانی که در مقابل نور یا حرارت قرار بگیرد، ممکن است تجزیه شود. به همین دلیل است که معمولا این اسید را در ظرف های شیشه ای قهوه ای رنگ نگهداری میکنند. این اسید در صورت تجزیه شدن، تولید گاز NO2 میکند. این گاز به رنگ قرمز میباشد. برای همین اسید که بخار این اسید در خیلی از موارد دارای رنگی قهوه ای مایل به قرمز است.

در برخی موارد از گاز نیتریک اسید هم استفاده میشود که گازی قهوه ای رنگ مایل به سرخ است و معمولا دارای مقادیر کمتری از NO2 نیز هست.

کاربردهای اسید نیتریک :

از این اسید در تولید نیترات آمونیوم استفاده میشود. نیترات آمونیوم، یکی از انواع کودها است.

کی از کاربردهای اصلی و اساسی اسید نیتریک، استفاده برای شست و شو است. این اسید بدلیل خورندگی ای که دارد و اینکه میتواند تعداد زیادی از فلزات را به خوبی در خود حل کند، بسیار گزینه مناسبی برای اسید نیتریک است.

از اسید نیتریک برای انجام آنالیز های شیمیایی نیز استفاده میشود. به عنوان مثال، برای آماده سازی نمونه ICP-MS و ICP-AES از این اسید استفاده میشود.

از اسید نیتریک برای تولید رنگ، تولید دارو و به عنوان واکنشگر نیز استفاده میشود.

خطرات اسید نیتریک و موارد ایمنی

اسید نیتریک غلیظ، یک اکسید کننده قوی است و در ترکیب با مواد سوختنی، انواع الکل ها و یا مواد احیا کننده و ترکیبات قابل احتراق تولید گرما کرده و یا بسوزد و منفجر شود.

این ماده بسیار خورنده است و باید حین کارکردن با آن، جوانب احتیاط را در نظر گرفت. در صورت بالا رفتن حرارت بسیار زیاد آن، ممکن است گازهای خورند و سمی نیز تولید شود.

این ماده در صورت ورود از مجاری تنفسی یا چشم ها، بسیار خطرناک است.

 

مشخصات فنی :
نام لاتین

Nitric acid

نام های دیگر

اسید ازته – نیترات هیدروژن – جوهر شوره

فرمول شیمیائی

HNOз

گرید محصول

48.0 – 50.0 %

10 mol/l (10 N) Titripur®

خلوص
وزن مولکولی
نقطه ذوب

28 درجه سانتیگراد

نقطه جوش

120 درجه سانتیگراد

PH

<1 (H₂O, 20 °C)

چگالی

1.38 g/cm3 (20 °C)

شرائط نگهداری

15°C to +25°C

علائم هشدار دهنده

    

Cas-No

100630

برند های موجود در سایت